wtorek, 6 marca 2012

Brokat

Bo brokat, psze państwa, to coś więcej niż błyszczące drobinki do posypywania się i obklejania, których potem za żadne skarby nie da się pozbyć.

Brokat, z włoskiego brocatto - wyszywać, to jedwabna tkanina o dowolnym splocie, fakturze i grubości. Cały myk polega z nią na broszowaniu - nici tworzące wzór dodawane są w wątku, ale przebiegają tylko w granicach wzoru i są urywane pod spodem. Często używano do tego nici złotych lub srebrnych dlatego tkaninę zwano w Polsce srebrno- lub złotogłowiem.
Jako materiał ubraniowy stosowana od ok. VIII wieku w Bizancjum, aż do wieku XVIII. Dziś częściej spotkamy ją w postaci kapy na kanapie babci niż na własnym zadku.
Ponieważ stosowano nici jedwabne i metalowe, był to materiał drogi i z okazji spotkać go można tylko w postaci ubiorów arystokratycznych i królewskich.
Od XIII do XV wieku centrum produkcji brokatu były Włochy, jednak od wieku XVI coraz wiekszą sławę zdobywały tkaniny z francuskiego Lyonu. To właśnie Francja dominowała w produkcji materiału, aż do jego stopniowego zanikania w czasie panowania Ludwika XV.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz